NAVIGAL

Autonomiczne statki

Mayflower to jedna z  pierwszych całkowicie  autonomicznych łodzi transkontynentalnych.  Jacht, który na razie jest  statkiem badawczym kontrolują wyłącznie algorytmy sztucznej inteligencji. 

5 tygodni zajęło mu pokonanie trasy z brytyjskiego portu Plymouth (wystartował 27 kwietnia)  do Halifax we wschodniej Kanadzie (przybił 5 czerwca). Nazwa tej supernowoczesnej , 15-metrowej łodzi pochodzi od statku, który w 1620 r. przetransportował grupę europejskich osadników z tego samego Plymouth do Ameryki Północnej. Ówczesna podróż sprzed ponad 400 lat była początkiem kolonizacji tego, co Europejczycy nazywali Nowym Światem.

Fot: IBM/mas400.com/

Projekt, w który  zaangażował się potentat nowych  technologii, amerykański IBM, okazał się skrajnie trudnym wyzwaniem, ale w decydującej fazie  zadziałał – jak twierdzą autorzy projektu – idealnie. Za powodzenie rejsu odpowiadało na pokładzie 6 kamer  zasilanych sztuczną inteligencją, 30  czujników i  0 (zero) ludzi. Łódź  jest gotowa do samodzielnego żeglowania, nawet bez zdalnego kontaktu z człowiekiem.

Pierwsza próba  w 2021 została odwołana po tym, jak problemy mechaniczne zmusiły statek do powrotu do Plymouth. Awarie powtórzyły się także tym razem, ale sztuczna  inteligencja umiejętnie wysłała sygnał  SOS, dzięki czemu ekipa ratunkowa dotarła do Mayflower na samym środku Atlantyku, na portugalskich Azorach.

Fot: IBM/mas400.com/

Z każdej usterki algorytmy wyciągają swoje wnioski i, podobnie, jak systemy Navigala, błyskawicznie się uczą. Należy się zatem spodziewać coraz większych postępów w pokonywaniu oceanów przez  statki nawigowane bez udziału człowieka. Mayflower jest wyposażony w przyrządy do pomiaru stanu wód oceanicznych, bieżącej analizy zjawisk  meteorologicznych oraz natychmiastowego komunikowania się z  człowiekiem śledzącym jego kurs. W  przyszłości podobne statki mają być wykorzystywane m. in. do docierania  w miejsca, które są zbyt niebezpieczne dla człowieka.

Tymczasem po podobne wynalazki już sięgają firmy komercyjne. Według doniesień mediów południowokoreański tankowiec Prism Courage firmy SK Shipping przeznaczony do transportu gazu ziemnego sam przepłynął właśnie  przez Ocean Spokojny z Ameryki   do Azji. Tankowiec opuścił port Freeport w Teksasie 1 maja, żeby dotrzeć do Korei Południowej 2 czerwca. Podczas rejsu autonomiczny system nawigacji Prism Courage ponad 100 razy rozpoznał obecność pobliskich statków, aby uniknąć katastrofy. Przy okazji system nawigacyjny kierowany przez sztuczną inteligencję zapewnił  7% poprawę efektywności paliwowej oraz redukcję emisji gazów o ok. 5%.

Zdaniem  autorów tego  projektu dalszy rozwój  autonomicznej nawigacji przede wszystkim poprawi bezpieczeństwo rejsów poprzez całkowite usunięcie ludzkich błędów.

Projektanci   tych systemów już pracują nad nowymi  rozwiązaniami dla mniejszych łodzi rekreacyjnych.