NAVIGAL

AMERYKAŃSKI REKORD!

Polski eksport do USA bije swoje rekordy! Wg danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) Stany Zjednoczone były w zeszłym roku 9-tym rynkiem, który kupował polskie towary.

Wartość polskiego eksportu na amerykański rynek wyniosła w 2021 roku 9 mld dol. W porównaniu z rokiem 2020 oznacza to wzrost aż o 18%.  W ciągu ostatniej dekady nasz eksport do USA rósł o ok. 10% rocznie (prawie dwukrotnie szybciej niż polski eksport ogółem). Tymczasem globalne zmiany spowodowane pandemią oraz konsekwencjami rosyjskiej agresji na Ukrainę mogą ten wzrost jeszcze bardziej przyspieszyć.

Amerykanie kupują u nas coraz bardziej zaawansowane urządzenia i usługi. W ostatnich latach sprzedaliśmy za ocean m. in. elementy statków powietrznych, części silników turboodrzutowych i turbośmigłowych oraz silniki turboodrzutowe. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się w USA także polski sprzęt medyczny. Ale ostatnio prawdziwym hitem stają się w Ameryce polskie komputery stacjonarne oraz serwery sieciowe.

Polska jest obecnie najbardziej liczącym się europejskim dostawcą tych urządzeń na rynek amerykański, mimo że jeszcze w 2010 r. polscy producenci osiągali z rynku amerykańskiego przychody na poziomie niewiele ponad 1 mln USD. W wyniku pozrywanych łańcuchów dostaw z innych kontynentów (konsekwencje pandemii) oznacza to, że zajęliśmy miejsce, które przez lata było zarezerwowane dla azjatyckich dostawców.

Dołączenie przez NAVIGAL do grona oficjalnych dostawców rządu Stanów Zjednoczonych oraz NATO (od lutego tego roku) wpisuje się w ten trend i jest symbolicznym dowodem rosnącego znaczenia polskiej logistyki na świecie. NAVIGAL umacnia się na rynkach Ameryki Południowej (chilijski oddział międzynarodowego koncernu DSI Underground to kolejny Klient, który oddał swoje magazyny w ręce inteligentnych systemów WMS stworzonych przez nas), więc USA są naturalnym punktem na mapie naszej ekspansji. Tym bardziej, że największa gospodarka świata, jaką są USA, coraz bardziej interesuje się inwestycjami bezpośrednio nad Wisłą.

Nowe finansowe centrumWarszawy. Fot. Navigal

Polska stała się w ostatnich 3 miesiącach jednym z głównych węzłów logistycznych wielkiej operacji dostarczania pomocy humanitarnej, broni i wielu innych towarów na Ukrainę. W przyszłości to przez nasz kraj będzie płynęła fala pomocy przy odbudowaniu tego kraju zniszczonego wojenną pożogą. Dlatego Polska, która sprawdziła się w krytycznych dniach wojny może stać się filarem instytucjonalnej pomocy Ukrainie i w przyszłości jednym z ważniejszych graczy globalnej gospodarki.

Nearshoring, to termin, który robi zawrotną karierę wśród koncernów usiłujących odbudować swoją pozycję po kataklizmie Covid. W dużym skrócie nearshoring oznacza przeniesienie produkcji (i innych procesów gospodarczych) do kraju bezpiecznego oraz bliskiego geograficznie najważniejszym celom biznesowym. Po tym, jak azjatyccy producenci sparaliżowani przez pandemiczne lockdowny opóźnili dostawy kluczowych podzespołów na cały świat wiele branż zapadło w kryzys, a choćby rynek motoryzacyjny przechodzi właśnie największe załamanie w swojej historii.

W tym kontekście Polska coraz częściej jest wymieniana jako jeden z pewniejszych partnerów do prowadzenia biznesu i inwestycji w kluczowych branżach. W światowej gospodarce niska cena przestaje już decydować o inwestycjach. O wiele bardziej liczy się bezpieczeństwo dostaw, bliskie położenie i jakość produktów. Jesteśmy tuż obok najważniejszych europejskich gospodarek, a polskie know-how zdobywa coraz większe uznanie na świecie. Polskie start-upy już stają się wiodącymi graczami w swoich branżach. Tu w 30 sekund możecie zobaczyć jak inteligentne systemy magazynowe NAVIGAL pomogły jeszcze niedawno niewielkiej hurtowni samochodowej stać się jednym z największych dystrybutorów części samochodowych w Europie: