NAVIGAL

Niesamowite 15 lat iPhone

15 lat temu jeszcze o tym nie wiedzieliśmy, ale ten dzień nieodwracalnie zmienił nasz świat, całą ludzkość i okazał się kamieniem milowym w rozwoju cywilizacji. 26 czerwca 2007 r Steve Jobs powiedział, że koncern Apple wynalazł telefon na nowo.

Miał rację, choć to zdanie nie oddawało skali przełomu, jaki dopiero miał nastąpić. Jobs pokazał wówczas światu wynalazek, który zmienił wszystkie istotne dla globalnej gospodarki branże. I jak dziś widzimy zmienił życie każdego z nas. 

Premiera iPhone 2007 w Moscone West w San Francisco, 2007r.

Wyposażony w zaledwie jeden klawisz iPhone okazał się absolutnym przełomem na rynku, gdzie pozostałe telefony miały ich dziesiątki. Dotykowy ekran. To rozwiązanie zmieniło sposób korzystania ze smartfonów i sposób komunikowania się ludzi ze sobą, a następnie ludzi z maszynami. iPhone otworzył jednocześnie drzwi raczkującym dopiero FB i Youtube (a później kolejnym mediom społecznościowym) do zagarnięcia ludziom ogromnej przestrzeni do komunikowania się między sobą. W ślad za tym nastąpiła gigantyczna rewolucja e-commerce i przeniesienie handlu z realu do milionów internetowych sklepów. 

Największy polski internetowy supermarket spożywczy Frisco. Przepływem towarów zarządzają algorytmy NAVIGALA.

W tym samym czasie nieznany szerzej polski start up IT PiAST staje się pierwszą polską firmą, która zdobyła Microsoft Pinnacle Award (Nagroda za Zdobycie Szczytu) i jako Partner Microsoftu współpracuje nadal z amerykańskim gigantem technologicznym. Microsoft był firmą, która wcześniej dofinansowała balansujący na krawędzi bankructwa koncern Apple kwotą 150 mln dolarów, co pozwoliło mu przetrwać najtrudniejszy okres w historii, a następnie przeżyć niesamowity renesans. Dlaczego o tym piszemy? Bo Polska była wówczas jednym z krajów, gdzie zaczynał się wielki boom handlu online, a IT PiAST (obecnie NAVIGAL) miał tu duży wkład proponując (podobnie jak Steve Jobs w pierwszym iPhone) przełomowe rozwiązania magazynowe i dystrybucyjne.

Apple wyznaczył nowy kierunek w projektowaniu smartfonów, który szybko skopiowali konkurenci tacy jak Samsung, LG czy setki tańszych, chińskich producentów. Dzięki temu nowe telefony stały się multimedialnymi komputerami, gdzie telefonowanie było zaledwie ułamkiem jego funkcji. Dziś dzięki smartfonom możemy sterować urządzeniami, pilotować drony, przeprowadzać telekonferencje, zarządzać ludźmi i maszynami, nagrywać i montować filmy, w końcu znaleźć partnera na jedną noc albo na całe życie.

W roku (2007), w którym Steve Jobs pokazywał ludzkości jej nowy gadżet obroty polskiego e-commerce wzrosły o ponad 50% (wobec poprzedniego roku), a nad Wisłą pojawiło się ponad 1000 nowych sklepów internetowych. NAVIGAL obsługując firmy z czołówki polskiego rynku (możesz je podejrzeć tu: https://navigal.eu/referencje-pl/ ) szykował właśnie dużo mniej spektakularną, ale porównywalnie wydajną rewolucję w czymś, bez czego nigdy nie powstałyby wygodne sklepy online. Chodzi o wielkie i mniejsze magazyny, sposób kolekcjonowania i wysyłki towarów, kontaktu między sprzedającym, kupującym i wielu innych szczegółów, na które nie starczyłoby tu nawet miejsca. Jednym z naszych przełomowych produktów jest system SmartWMS. Można go dowolnie konfigurować, dostosowując funkcje oprogramowania do obsługi magazynu oraz produkcji według potrzeb każdej firmy.

Po pierwszym iPhone Apple wypuściło na rynek aż 12 nowych modeli, z których każdy okazał się kolejnym obiektem uwielbienia dla rosnącej liczby fanów na całym świecie. Coraz większy ekran, coraz szybsze procesory, coraz lepsza optyka w obiektywach. Na iPhonach kolejni użytkownicy nie tylko korzystali z social media, ale także zakładali swoje startupy, sprawdzali notowania na giełdzie i nagrywali filmy, które swoje premiery miały w kinach całego świata. I robili zakupy, które napędzały globalny e-commerce.

Jednocześnie inteligentne algorytmy NAVIGALA przyspieszały działanie magazynów już nie tylko w Polsce, ale w Europie, Azji i Ameryce. To dzięki temu właśnie okres oczekiwania na przesyłkę skracał się coraz bardziej, a wydolność nawet niewielkich magazynów rosła lawinowo. Kolejne wersje naszych systemów magazynowych nie tylko wyznaczały kierunki rozwoju na rynku, ale też koordynowały ich pracę z produkcją. Nowe produkty, jak np. SmartInvOpt zaczęły „przewidywać przyszłość” i podpowiadać sposób zatowarowania i składania zamówień.

Zapotrzebowania na iPhone czasem przerastały możliwości produkcyjne Apple. Od sprzedaży pierwszego egzemplarza kurs akcji wzrósł o ok. 4000 %., zwiększając roczne przychody amerykańskiego koncernu do 365 mld $, (przeciętnie miliard $ wpływów każdego dnia!). iPhone to dziś prawie 60 % przychodów Apple. Obecna wartość spółki to 2,25 biliona $, co oznacza, że gigant z amerykańskiego Cupertino jest drugą co do wartości spółką na świecie (ustępuje tylko naftowemu Saudi Aramco).

NAVIGAL, podobnie, jak Apple, cały czas udoskonala swoje produkty. Po cichu wspieramy backstage polskiego e-commerce, który od swojego szczytu w 2007 r. nieustannie bije kolejne rekordy. Wprowadzamy do internetowego handlu kolejne pokolenia naszych Klientów, a od ubiegłego roku wprowadzamy na rynek najnowszy produkt, który może zrewolucjonizować e-commerce w sposób porównywalny do zmian wprowadzonych na rynku przez iPhone 15 lat temu. To wwWareShop – nowy system przeznaczony zarówno dla dużych graczy, jak i małych sklepów internetowych. To pozwoli naszym Klientom w szybkim tempie znacznie powiększyć swoje udziały na rynkach – w Polsce i na świecie.