NAVIGAL

Konsekwencje rosyjskiej agresji

Wojna, która od 24 lutego eksplodowała za naszą wschodnią granicą ma coraz większy wpływ na kolejne polskie firmy. Już nawet w tych średnich i małych czy nawet rodzinnych każdego dnia pojawiają się problemy, które jeszcze niedawno w ogóle nie istniały.

Jedną z pierwszych konsekwencji rosyjskiej napaści na Ukrainę, która dotknęła polską gospodarkę są rosnące kłopoty w transporcie drogowym. Niektórzy nawet mówią o paraliżu. Ukraińcy, którzy jeszcze niedawno stanowili ogromny procent kierowców polskich ciężarówek masowo biorą urlopy i wracają walczyć o swoją ojczyznę. O ile przed rosyjską inwazją tiry z polską rejestracją prowadziło ok. 105 tys. Ukraińców, to w ostatnich dniach 25-30% z nich już wróciło do kraju. Takie informacje podaje organizacja Transport i Logistyka zrzeszająca polskich spedytorów.

Są firmy transportowe, w których uziemionych może być już do 80% ciężarówek. W Polsce dużą trudnością staje się znalezienie nowych kierowców tirów, a sytuacja ta może się znacznie pogorszyć w najbliższej przyszłości. Widmo paraliżu logistycznego zagląda w oczy zarówno spedytorom, jak też kolejnym branżom opartym na dystrybucji. Dodatkowo coraz bardziej nerwowo robi się na parkingach ciężarowych w UE, gdzie kierowcy z Rosji i Białorusi spotykają się tam z rosnącą wrogością ze strony innych narodowości. Odwrotna sytuacja ma miejsce za rosyjską i białoruską granicą – niektórzy spedytorzy naprędce, jeszcze w drodze rozdzielają ładunki tak, by za wschodnią granicą towary były transportowane przez ciężarówki zarejestrowane w Białorusi lub Rosji. Ukraińskie rejestracje stają się niebezpieczne w tych krajach.

Na dłuższą metę sankcje wobec Rosji i Białorusi zmienią całą europejską (i nie tylko!) logistykę oraz zwyczaje, które kształtowały się przez ostatnie kilkadziesiąt lat. Ale pierwsze i często bardzo ważne skutki widzimy już teraz. Trasy lotnicze z Europy do Azji już wydłużyły się o tysiące kilometrów w związku z omijaniem rosyjskiej i ukraińskiej przestrzeni powietrznej. Budowany od lat przez Chińczyków „Nowy Jedwabny Szlak”, czyli intermodalny kanał logistyczny z Azji do Europy uwzględniający także Rosję z dnia na dzień stanął pod wielkim znakiem zapytania. A jak mówią niektórzy praktycznie legł w gruzach.

Dwaj giganci światowej logistyki MSC i Maersk poinformowali, że przestają nadawać kontenery koleją z Chin do Europy. Ruch w polskim terminalu w Małaszewiczach (tu jest przeładowywanych 90% towarów sprowadzanych z Chin do Europy pociągami) już teraz znacznie się zmniejszył, a za chwilę może najzwyczajniej stanąć. Na razie po stronie białoruskiej brakuje lokomotyw, co najpewniej wiąże się z przekazaniem dużej części z nich białoruskiemu i rosyjskiemu wojsku. Do tego światowi spedytorzy praktycznie z dnia na dzień stracili zaufanie do kolejowej trasy przez Rosję, a ubezpieczyciele odmawiają ochrony ładunków w tej relacji od ryzyka wojennego. Skorzysta na tym fracht morski, który będzie musiał uzupełnić transport lądowy i powietrzny. Wszystko to wraz z rosnącą wartością paliwa i energii już powoduje coraz większe koszty transportu, które muszą doprowadzić do zwiększenia praktycznie wszystkich cen. W ten sposób za chwilę zdziwimy się w piekarni ile przyjdzie nam zapłacić za jeden bochenek chleba.

Na razie jednak najważniejsza wydaje się pomoc naszym ukraińskim Braciom i Siostrom. Zamiast informacji gdzie i komu wysłaliśmy ubrania, koce i żywność publikujemy zweryfikowaną listę instytucji, gdzie wszyscy możemy wspierać ludzi, którzy doświadczyli koszmaru wojny za naszą wschodnią granicą. Mamy do Was jedyną prośbę: korzystajcie z tych linków i przesyłajcie je dalej:

PCK https://pck.pl/na-pomoc-ukrainie/

Pomagam.pl https://pomagam.pl/solidarnizukraina

UNICEF https://unicef.pl/chce-pomoc/nasze-akcje/pomoc-dla-ukrainy

Polska Akcja Humanitarna https://www.pah.org.pl/ukraina/

SOS Wioski Dziecięce https://pomagam3.wioskisos.org/

Towarzystwo Przyjaciół Ukrainy https://www.tpu.org.pl/pl/chcesz_pomoc.html

Fundacja Otwarty Dialog https://zrzutka.pl/pomocukrainie

Fundacja Świętego Mikołaja https://mikolaj.org.pl/zbiorki/ukraina/

Federacja Polskich banków Żywności https://zbiorkazywnosci.pl/bank-zywnosci/dla-ukrainy/

Pomoc polskiego MSZ https://pomagamukrainie.gov.pl/