NAVIGAL

Tego jeszcze nie było…

Powierzchnia magazynów w Polsce przebiła 23 miliony m2 i dalej pnie się w górę.

W momencie, kiedy czytasz ten tekst w Polsce buduje się właśnie ponad 3,6 mln m2 powierzchni magazynowej i prawdopodobnie co najmniej jeden magazyn zostaje właśnie oddany do użytku. Takie dane podał Colliers, jedna z wiodących firm doradczych specjalizujących się w zarządzaniu inwestycjami. Okazuje się, że łączna ilość powierzchni magazynowej dostępnej w obrocie przekroczyła u nas 23 milionów metrów kwadratowych. Jeszcze nigdy w historii nie mieliśmy w kraju tak gigantycznej powierzchni magazynowej. To grubo ponad 3200 pełnowymiarowych boisk piłkarskich. Tempo przyrostu jest coraz większe – co roku przybywa kolejny milion metrów kwadratowych magazynów, a bariera 25 milionów m2 może zostać przekroczona już za trzy miesiące.

W Polsce wykształciły się 4 najważniejsze ośrodki logistyczno-dystrybucyjne. To Warszawa i okolice, Wielkopolska oraz Dolny i Górny Śląsk. Tylko w tych ostatnich dwóch regionach powstają w tej chwili nowe hale magazynowe o przestrzeni 140 boisk futbolowych.

Pustostany, które jeszcze niedawno były dużym problemem branży praktycznie zniknęły z rynku. w zeszłym roku ich udział w rynku spadł poniżej 5%, co oznacza roczny spadek o 3,3 pkt proc.

W ciągu ostatnich 5 lat powierzchnia magazynowa powiększyła się w ten sposób o ponad 120%!

Magazyn AutoPartnera w Bieruniu. Odkąd firma zdecydowała się na inteligentne magazynowe systemy Navigala liczba jej filii w całym kraju wzrosła kilkukrotnie.

W górę idą także ceny! Wynajęcie metra kwadratowego powierzchni magazynowej zależy od wielu czynników, m. in. położenia. Wg. CBRE, jednej z największych światowych firm doradczych na rynku nieruchomości komercyjnych ceny mogą różnić się od siebie nawet kilkukrotnie. W okolicach Poznania i Łodzi będzie to ok. 12 zł, Kraków i Katowice – tu cena rośnie do ok. 17 zł. Wrocław – 19 zł, Gdańsk – 20 zł. W Warszawie średnia cena dochodzi do 30 zł, ale zdarzają się też oferty w wysokości 60 zł i wcale nie czekają długo na chętnych!

Dlatego właśnie coraz cenniejszy staje się nie tylko każdy metr w wynajmowanych magazynach, ale każda minuta, w której leży tam przechowywany towar. Coraz ważniejszą rolę w całej branży grają inteligentne systemy do zarządzania zawartością magazynów i bieżącego regulowania ich zawartości. Oto jak wyglądają programy pozwalające na duże, nieznane jeszcze niedawno oszczędności: https://navigal.eu/produkty-pl/

Firmy, które zdecydowały się na te rozwiązania dziś są w czołówce polskiego i europejskiego e-commerce: https://navigal.eu/referencje-pl/