NAVIGAL

NAVIGAL w Europejskim TOP 10

NAVIGAL został uznany za czołowego dostawcę systemów magazynowych w Europie. Międzynarodowy serwis https://www.logisticstechoutlook.com/ umieścił nas wśród 10 wiodących providerów inteligentnych systemów magazynowych na całym kontynencie. Co sprawiło, że zostaliśmy dostrzeżeni wśród kilku tysięcy podobnych firm w całej Europie? Niżej całość artykułu w polskiej wersji językowej:

Słyszeliście kiedyś o Frisco.pl? To jeden z największych internetowych supermarketów w Polsce i lider spożywczego e-commerce. Stał się atrakcyjną alternatywą dla dużych sklepów spożywczych oferując bardzo szeroką gamę produktów w najniższych cenach. Szczególnie w czasach pandemii konsumenci postawili na Frisco.pl w swoich codziennych zakupach. Frisco.pl udało się połączyć wydajność, wysoką jakość, niskie koszty oraz szybkość i pewność dostawy. Szczególnie to ostatnie było dużym wyzwaniem, ale udało się to osiągnąć dzięki własnemu zautomatyzowanemu zapleczu magazynowemu. Kiedy produkt trafia do magazynu, inteligentny system dystrybucji pojemników natychmiast sortuje i oznacza produkty m. in. na wysokoprzetworzone, poddane obróbce, przeznaczone do przechowywania w odpowiednich temperaturach. Wszystkie są transportowane w łatwych do rozpakowania pojemnikach, które następnie są ładowane na pojazdy przez automatyczne przenośniki. Cały system gwarantuje szybką dostawę na wskazany przez klienta adres.

Magazyny Frisco.pl pod Warszawą. Tu sercem systemu są systemy NAVIGAL

Jak to wszystko udało się połączyć przy gigantycznym obrocie i przestrzeganiu wysokich rygorów sanitarnych? Odpowiedź sprowadza się do jednego słowa. To NAVIGAL – architekt magazynowych systemów opartych na sztucznej inteligencji (ang. Artificial Intelligence –AI). Firma jest wschodzącą gwiazdą w rozwijającym się polskim e-commerce. NAVIGAL pomaga wielu klientom w dostosowaniu swoich magazynów do nowych warunków gry. Wykorzystując potęgę sztucznej inteligencji, sieci neuronowych i algorytmów genetycznych NAVIGAL umożliwia rosnącej sieci swoich klientów przewidywanie jutra i przygotowanie się na przyszłe zdarzenia już dziś. Firma uzupełnia ludzką intuicję inteligentnym oprogramowaniem i maszynami, dzięki czemu udało się jej osiągnąć najwyższą możliwą wydajność na wszystkich szczeblach magazynów wysokiego składowania. „Nasz wszechstronnie wykwalifikowany zespół to architekci systemów IT, programiści, konsultanci i projektanci stron internetowych. Wszyscy zostali wsparci rozwiązaniami opartymi na sztucznej inteligencji — mówi Marcin Sobczyk, Dyrektor Rozwoju Biznesu w NAVIGAL — To pozwoliło na usunięcie przeszkód w pracy magazynu i zarządzaniu zapasami, tak aby długo wyczekiwane przesyłki mogły szybko docierać do odbiorców.”

Jednym z najważniejszych systemów NAVIGAL jest SmartWMS. To nowa generacja systemu do zarządzania magazynem. Ma on pełną możliwość integracji z istniejącymi systemami ERP i jest gotowy do szczegółowych dostosowań zgodnie z indywidualnymi potrzebami każdego klienta.  W ten sposób SmartWMS stał się sercem magazynu w wielu firmach. System ten może być również dostosowany do zarządzania produkcją. Inteligentne algorytmy w SmartWMS sprawiają, że system na bieżąco się uczy i dostosowuje do warunków w każdej firmie. To pozwala klientom na ciągłą aktualizację procesów w ich magazynach i gwarantuje nowe technologie niemal każdego dnia. To z kolei zapewnia klientom NAVIGALA wzrost wydajności bez utraty płynności biznesowej.

Najnowszy produkt NAVIGALA to wwWareShop. System, który dostosowuje SmartWMS do automatyzacji sprzedaży online. Szczególnie cenny system dla firm e-commerce, dzięki swoim zaawansowanym możliwościom pozwala na zarządzanie stale rosnącą listą zamówień i klientów online. Dzięki wwWareShop firmy są w stanie wyeliminować opóźnienia w dostawach lub błędy w adresach nadania. System na bieżąco śledzi każdą przesyłkę i dopasowuje ją do warunków zamówienia w czasie rzeczywistym. W ten sposób zapewnia zadowolenie odbiorcy końcowego, co jest kluczowym elementem sukcesu w e-commerce.

Fot. Automatyczne podajniki sterowane systemami NAVIGAL w magazynach Frisco.pl

W swoich rozwiązaniach NAVIGAL wykorzystuje certyfikowane partnerstwo z Microsoftem dostarczając swoim klientom produkty Microsoft Business Central i Microsoft Dynamics 365. „Dzięki połączeniu tych inteligentnych aplikacji stworzonych przez Microsoft z naszymi rozwiązaniami zapewniamy pełną spójność z ekosystem IT każdego z naszych klientów.” – podkreśla Marcin Sobczyk.

Wymiana danych z finansami i HR, optymalizacja łańcucha dostaw, doskonalenie obsługi klienta – to wszystko łączy w sobie system operacyjny SmartWMS. „Wdrożenie tych rozwiązań nie oznacza jednak, że klienci natychmiast pozbywają się wszystkich swoich problemów. W ciągle ewoluującym świecie rozwiązania, procesy i strategie powinny być stale unowocześniane” – mówi Sobczyk. W tym celu, doświadczeni konsultanci NAVIGAL wzmacniają ofertę firmy swoimi usługami, które obejmują: rozwój systemów informatycznych, audyty informatyczne, analizy procesów gospodarczych, re-engineering procesów biznesowych, migracje danych i pomoc techniczną. Dzięki pracy z wieloma klientami e-commerce pracownicy NAVIGAL zdobyli wiedzę i doświadczenie niezbędne do tego, aby klienci firmy zawsze byli o jeden krok do przodu w ciągle zmieniającym się krajobrazie biznesowym. Dzięki sprawności NAVIGAL coraz więcej firm e-commerce zdobywa polski rynek. Nie tylko zresztą polski, z usług NAVIGAL korzystają już klienci z innych krajów Europy, a nawet z Azji.

Fot: Centrala NAVIGAL w Krakowie

NAVIGAL jest pierwszą polską firmą, która zdobyła Microsoft Pinnacle Award (Nagroda za Zdobycie Szczytu) i zamierza dalej wzmacniać partnerstwo z amerykańskim gigantem technologicznym. W swoich kolejnych rozwiązaniach firma planuje wypuścić na rynek okulary oparte na technologii rozszerzonej rzeczywistości (ang. augmented reality, AR), co pozwoli na przeprowadzanie wielu procesów w magazynie bez użycia rąk, usprawni także śledzenie przesyłek i zarządzanie zapasami we wciąż rosnącym rynku zakupów online.               

„Naszym ostatecznym celem jest zrewolucjonizowanie całości e-commerce i stałe zmniejszanie czasu pomiędzy złożeniem zamówienia a skuteczną dostawą. I coraz lepiej nam to wychodzi” – podsumowuje Sobczyk.

The Logistics Tech Outlook