NAVIGAL

BOOM!

Handel internetowy okazał się wielkim kołem zamachowym dla polskiego rynku magazynów. Wg raportu Cushman & Wakefield, globalnej firmy doradczej zajmującej się rynkiem nieruchomości, już niemal 31% hal w Polsce pracuje na potrzeby e-commerce. Zaledwie 2 lata wcześniej ten współczynnik wynosił 24,5%.

W ciągu ostatnich 5 lat powierzchnia magazynowa nad Wisłą zwiększyła się o ponad połowę. Przybyło w tym czasie 12,5 milionów m2. W tej chwili funkcjonuje w Polsce prawie 25 milonów m2 hal magazynowych. Z tego 7,35 mln m2 to rosnący z każdym rokiem sektor handlu online. To nowoczesne, zautomatyzowane hale produkcyjne, zarządzane przez algorytmy. Ruch w tych halach jest coraz szybszy, dzięki czemu kupujący w internecie otrzymują zamówione przesyłki z niedostępną jeszcze niedawno szybkością. Jak twierdzą autorzy raportu polski rynek coraz bardziej na tle Europy wyróżnia się nowoczesną infrastrukturą.

Najwięcej nowoczesnych magazynów powstaje na zachodzie i w centrum Polski. Szczególnie w województwach: dolnośląskim (1 445 000 m2), łódzkim (1 046 000 m2) oraz śląskim (1 032 000 m2). Wiąże się to z bezpośrednim sąsiedztwem zachodniej granicy oraz z dostępnością międzynarodowych węzłów komunikacyjnych.

Zwłaszcza biegnąca wzdłuż naszej zachodniej granicy droga ekspresowa S3  staje się „zagłębiem” wyrastających jak grzyby po deszczu magazynów obsługujących rynek ecommerce. Skupiska tych hal  zarządzanych przez nowoczesne systemy to m. in. Legnica, Głogów, Zgorzelec, Słubice, Rokitno, Świebodzin, Zielona Góra i Gorzów Wielkopolski.

W szerszej skali logistyczne zaplecze e-commerce wyjątkowo dynamicznie rozwija się w województwach dolnośląskim, wielkopolskim i śląskim. W pierwszym z nich odnotowano w zeszłym roku 729 tys. m2. podaży i 102% wzrostu. W wielkopolskim podaż wzrosła o 579 tys. m2., co oznacza wzrost aż 142%! Województwo śląskie urosło o  411 tys. m2., co oznacza wzrost o 66 %.

Zdaniem niektórych specjalistów to dopiero początek wzrostów, gdyż ludziom coraz trudniej jest nadążyć za technologią, która wkracza na rynek: https://navigal.eu/uslugi-pl/