NAVIGAL

Navigal w mediach

Największy polski serwis ekonomiczny Business Insider opisuje NAVIGAL jako wiodącego dostawcę oprogramowania do magazynów i dystrybucji.

Od kiedy na inteligentne rozwiązania magazynowe NAVIGAL postawiła spółka AutoPartner liczba filii AP zwielokrotniła się w ciągu zaledwie kilku lat. Na ten rynkowy fenomen, o którym coraz głośniej w biznesie powołuje się już ekonomiczna prasa. W artykule Business Insider zostaliśmy przedstawieni jako wiarygodny partner nie tylko dla biznesu, ale także dla największego wojskowego sojuszu na świecie:

https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/nato-zleca-prywatnym-firmom-coraz-wiecej-swoich-zadan-nawet-wojskowa-logistyka/g3gpxlq

NATO zleca prywatnym firmom coraz więcej swoich zadań. Nawet wojskowa logistyka przechodzi do cywila.

Outsourcing, który opanował globalną gospodarkę zdobył ostatnią niepokonaną twierdzę – wojsko. Przekazywanie zewnętrznym firmom zadań, które jeszcze niedawno stanowiły know-how przedsiębiorstwa okazuje się trwałym trendem. Na tyle, że korzysta z niego także najpotężniejszy sojusz wojskowy na świecie.

NATO w każdym kraju członkowskim zleca na zewnątrz kolejne zadania takie jak prowadzenie szkoleń, badań naukowych czy zakup sprzętu. Żeby zostać oficjalnym dostawcą NATO trzeba otrzymać specjalny kod o kryptonimie NCAGE Code – NATO Commercial and Government Entity Code.

NATO sięga po outsourcing

Mogą go otrzymać nie tylko firmy, ale także osoby fizyczne. W Polsce w przyznawaniu kodu NCAGE Code pośredniczy Wojskowe Centrum Normalizacji, Jakości i Kodyfikacji. Co ciekawe sama lista jest w pełni jawna i dostępna dla każdego zainteresowanego. Z pewnością każda firma jest prześwietlana przez odpowiednie służby zanim zostanie dopuszczona do lukratywnych, wojskowych kontraktów.

Profesjonalizacja wielu branż sprawiła, że NATO nie ogranicza się tu do zakupu przysłowiowych onuc, butów czy sprzętu wojskowego. Coraz częściej prywatni kontraktorzy są dopuszczani do strategicznych wojskowych branż, takich jak np. logistyka. Czym dla NATO jest logistyka?

Na to pytanie sojusz odpowiada na swoich stronach internetowych cytując credo legendarnego stratega wojskowego, Barona Antoine-Henri Jomini. Generał, który pomógł Napoleonowi wygrać większość wojen powiedział: „Logistyka, to całość lub niemal całość działań wojskowych, poza walką.”

NATO ma 3 mln dostawców

Tymczasem na stronach Wojskowego Centrum Normalizacji można przeczytać, że w samej tylko bazie logistyki NATO ma prawie 3 miliony prywatnych producentów i dostawców oraz ponad 38 milionów produktów. W sumie polskich firm w natowskiej bazie NCAGE jest niecałe 5 tys.

Są tam między innymi takie spółki jak SI-Consulting specjalizujący się w optymalizacji procesów biznesowych czy producent central wentylacyjno-klimatyzacyjnych VTS Group. Do współpracy w budowaniu logistycznej potęgi NATO zakwalifikowana została ostatnio spółka Navigal z Krakowa. Krakowska spółka IT jest producentem inteligentnych systemów SmartWMS do zarządzania magazynami i spedycją.

Od kiedy na jej rozwiązania postawiła spółka AutoPartner handlująca częściami samochodowymi liczba filii AP wzrosła dwukrotnie. Navigal w swoich rozwiązaniach stawia na komputerowe sieci neuronowe, sztuczną inteligencję i algorytmy, które same się uczą. Sztuczna inteligencja została uznana przez kierownictwo NATO za jeden z priorytetów strategii wojskowej Sojuszu.

źródło: Business Insider Polska