NAVIGAL

Kilkanaście lat naszej działalności to pasjonująca historia ludzkich przyjaźni, pasji tworzenia i wspierania całych branż gospodarki. Ale przede wszystkim to wyjątkowa historia rozwoju Zespołu wyjątkowych ludzi.

BREAKING NEWS!

Mission Impossible

OPERATION: COMPLETED

 W nocy 30 XII 2021 NAVIGAL został wyposażony przez dowództwo NATO w oficjalny kod NCAGE Code - NATO Commercial and Government Entity Code. Oznacza to, że misja, którą od dłuższego czasu trzymaliśmy w tajemnicy zakończyła się całkowitym powodzeniem! Nasza firma zostanie przyjęta do prestiżowego i bardzo wąskiego grona firm-dostawców Sojuszu Północnoatlantyckiego. 

Wyposażone w Sztuczną Inteligencję, sprawdzone na kilkunastu rynkach świata systemy magazynowe i dystrybucyjne NAVIGAL od dłuższego czasu budziły zainteresowanie wojska, ale żeby wejść do tego grona musieliśmy przejść przez bardzo trudne procedury. Za to ich wyniki przerosły nasze najśmielsze oczekiwania! NAVIGAL otrzymał najwyższy możliwy rating finansowy: A, nadawany przez prestiżową londyńską agencję ratingową Dun & Bradstreet. W natowskim zestawieniu stawia nas to na równi z europejskimi gigantami technologicznymi. 

Czym dla NATO jest logistyka? Na to pytanie sojusz odpowiada na swoich stronach internetowych cytując credo legendarnego stratega wojskowego, Barona Antoine-Henri Jomini. Generał, który pomógł Napoleonowi wygrać większość wojen powiedział: „Logistyka, to całość lub niemal całość działań wojskowych, poza walką.” 

„Mobilność wojskowa jest niezbędna dla natowskiego odstraszania i postawy obrony Sojuszu” – czytamy na stronach Sojuszu – „a obecnie jest ona kluczowym obszarem współpracy z Unią Europejską.”

Dlatego właśnie NAVIGAL, który wspólnie ze swoimi Klientami wygrał liczne bitwy o rynek na wielu frontach teraz został zmobilizowany do jeszcze większej skuteczności. Będzie pośrednio odpowiadał za bezpieczeństwo Polski, Europy i USA.

Opowieść 🎄Wigilijna Marka Osiki, czyli jak NAVIGAL tworzył polski e-commerce

Przy świątecznym stole odkrywamy sekrety, o których nigdy wcześniej nie wspominaliśmy...

– Pieczywo, woda i alkohol. Te trzy towary okazały się kamieniami milowymi w Twojej karierze. Czy tylko mnie przed Wigilią nasuwa się porównanie z Jezusem Chrystusem?

– Nieoczywiste, choć on też robił w dystrybucji żywności. Do takiej spektakularności raczej nie dojdziemy, chociaż oczywiście warto dążyć do standardów, jakie wyznaczył.

– Za wysoko ustawił poprzeczkę?

– On miał na pewno wyższą skuteczność, tyle, że w dystrybucji działał wtedy na mniejszą skalę od nas. Święta Bożego Narodzenia zawsze były ogromnym wyzwaniem dla wielu naszych Klientów. Dla boomu polskiego e-commerce, jaki teraz obserwujemy od lat kamieniami milowymi były właśnie kolejne Gwiazdki. Można powiedzieć, że NAVIGAL pomógł Świętemu Mikołajowi przesiąść się z tradycyjnych sań do szybkiego, międzykontynentalnego TIR-a…

– Gdzie Wasze drogi się skrzyżowały?

– Zacznijmy od pieczywa, bo ze wszystkich potraw na świątecznym stole ono ma wymiar najbardziej symboliczny. Można powiedzieć, że u nas od pieczywa się zaczęło. W 2006 r. NAVIGAL, wtedy jeszcze pod wcześniejszą nazwą IT PiAST, wdrażał legendarny AX-Dynamics Microsoftu w piekarni pod Nieporętem. Już wtedy czas stawał się coraz ważniejszą wartością w biznesie. Po podzieleniu produktów część porcji klient od razu mroził…

– Czyli jednak w rozmnażaniu żywności też robiłeś?

– W rozmnażaniu, to dzielenie przed skierowaniem do chłodni okazało się właśnie początkiem problemów piekarni. Chleb nawet zamrożony ma ograniczoną datę przydatności. Tamta chłodnia była mała, jak się ułożyło 4 palety to za chwilę do tej pierwszej już nie było dostępu. A ruch był coraz większy, ta piekarnia obsługiwała kilkadziesiąt tysięcy klientów, czyli więcej niż podczas pierwszego rozmnożenia chleba w okolicach Kafarnaum. Problem z wsuwaniem i wysuwaniem palet paraliżował pracę całej piekarni i to było wtedy jedno z trudniejszych wyzwań dla nas.

– Stał się cud?

– Nie, choć z punktu klienta trochę to tak wyglądało 😉 Na bazie AX-Dynamics opracowaliśmy przełomowy algorytm, który tak potasował te palety w chłodni i magazynie, że produkcja ruszyła z kopyta. Pieczywa było coraz więcej, a jednocześnie było tak samo świeże, jak przy mniejszej produkcji. Algorytmy uporządkowały to, z czym nie dawał sobie rady człowiek. To był przełom nie tylko dla nich, ale też dla nas. Wtedy doszło do nas, że rozwijając automatykę w magazynie jesteśmy w stanie czynić niemalże cuda. Korzystaliśmy z dostępnej wiedzy na rynku, ale już wtedy szliśmy krok dalej rozwijając własne systemy. Punktem wyjścia był Microsoft Dynamics. Właściwie od samego początku zostaliśmy Certyfikowanym Partnerem Microsoft, a rok później pierwszym polskim partnerem wyróżnionym nagrodą Microsoft Pinnacle Award (po polsku: „Nagroda za zdobycie Szczytu”). Wykorzystywaliśmy terminale, które właśnie się pojawiły, udoskonalaliśmy kolejne linie kodów.  W końcu postawiliśmy na własne rozwiązania z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Tak powstał NAVIGAL.

– Co się dziś dzieje z tamtą piekarnią?

– Ma 1,2 miliarda euro sprzedaży rocznie i 36 piekarni na całym świecie. Zatrudnia 6 tysięcy pracowników. Jest globalnym gigantem: https://www.lantmannen-unibake.com/pl-PL/o-nas/o-nas/ . Trochę mi zaschło w gardle, możesz polać?

– Niestety mam tylko wodę.

– To właśnie woda okazała się kolejnym symbolem naszego sukcesu. Wdrażaliśmy rozwiązania w coraz większych magazynach w całej Polsce, udoskonalaliśmy każdy kolejny produkt i za każdym razem uczyliśmy się czegoś nowego. W dużych hurtowniach spożywczych, szczególnie w czasie upałów, to właśnie woda okazała się kluczowym elementem. Dzięki wodzie zrozumieliśmy, że kluczowy dla całej logistyki jest proces przyjęcia towaru, a nie wydania – jak się wtedy wydawało.

– Zrobiło się gorąco?

– I dlatego zrozumieliśmy, że woda nie może stać w jednym miejscu magazynu. Bo bez względu na to, czy sklep zamawia oprócz wody wino, wódkę czy paluszki krabowe, woda i tak zawsze będzie w każdym transporcie. To był początek wielkiej operacji, jaką przeprowadziliśmy w magazynach całego świata pod nazwą „Skracanie dystansu”. Palety z wodą zaczęliśmy umieszczać w kilku miejscach magazynu, dzięki czemu każdy wózek widłowy napotykał na swojej drodze ten najważniejszy dla człowieka towar. Dzięki temu przyspieszyliśmy obrót całym asortymentem. Zaczęliśmy uczyć ludzkich zachowań algorytmy. W magazynach AutoPartnera, gdzie wdrożyliśmy nasz system, średni dystans przebyty przez pracownika w magazynie zmniejszył się z 16 km do 12 km dziennie, a w tym czasie ich wydajność wzrosła o ponad 30%. Nasz system WMS stał się nowym silnikiem w całej dystrybucji, dlatego nadaliśmy mu nazwę SmartWMS. Dziś to jest nasz znak rozpoznawczy.  

– Klienci od razu się na nie przesiedli?

– Nie wszyscy i nie od razu. Ale w końcu zrozumieli, że nie ma od tego odwrotu. I tak dochodzimy do alkoholu…

– Nareszcie!

– … w przedsiębiorstwie, które wtedy dopiero zdobywało rynek, a dziś jest potężną firmą operującą na kilku kontynentach i notowaną na warszawskiej giełdzie staraliśmy się jeszcze dostosować stary dobry Microsoft AX do potrzeb rozbudowywanych gwałtownie magazynów. Oni właśnie handlowali m. in. alkoholem, tyle, że tym metylowym, przeznaczonym dla przemysłu. Oprócz tego mieli wiele innych, niezwykle ważnych dla całego przemysłu prefabrykatów. Handel szedł znakomicie, tyle, że nawet udoskonalany z dnia na dzień system zatykał się w momencie, kiedy trzeba było generować dokumenty księgowe, w tym raporty sprzedaży, faktury i dokumenty fiskalne. Firma w tamtym okresie przygotowywała się do wejścia na giełdę. I w momencie, kiedy przyszli do niej giełdowi audytorzy okazało się, że nie są w stanie pokazać im podstawowych dokumentów księgowych. AX nie był w stanie nadążyć za ich rozwojem. Zarząd znalazł się w ekstremalnie trudnej sytuacji…

– Sięgnęli po alkohol?

– Nie. Postawili wszystko na jedną kartę i zawierzyli nam w 100%. A my postawiliśmy na nasz autorski SmartWMS. I to była jedna z najważniejszych decyzji, nie tylko dla tej spółki, która dziś jest europejskich gigantem. Przede wszystkim to był kolejny krok milowy w rozwoju NAVIGALA. Nowy system poradził sobie nie tylko z ekspresowym rozwojem w magazynach, ale porozumiał się z całym obiegiem dokumentów w firmie. Okazało się, że jesteśmy w stanie błyskawicznie zintegrować się z zewnętrznymi systemami księgowymi, HR-owymi oraz z całym ERPem. Za chwilę zgłosili się do nas kolejni gracze. Chcieli mieć to samo u siebie. Dziś stawiamy nasze systemy od Chile przez Kanadę po Azję i Europę Zachodnią. W międzyczasie światowa logistyka przeszła niebywałą metamorfozę, produkty zaczęły coraz szybciej krążyć po całym globie. Dziś nazywa się to rewolucją e-commerce. Zorganizowaliśmy w ten sposób handel online dla dziesiątek firm z Polski i zza granicy. Ludzie więcej konsumują, a przestrzenie magazynowe rozmnożyły się jak pieczywo w okolicach Kafarnaum. Ale my wiemy, że prawdziwa rewolucja jest dopiero przed nami.

– Algorytmy i roboty wyeliminują człowieka w magazynach i logistyce?

– Wydajność ludzkiej pracy jest ograniczona. A maszyny mogą śmigać prawie z prędkością światła. Kiedyś to się stanie na pewno. Grzechem byłoby w tym nie uczestniczyć. Na pewno ci, którzy będą chcieli wygrać biznes w przyszłości muszą być na to przygotowani. My już jesteśmy.

– Czego Wam życzyć na tej drodze?

– Zazwyczaj to my jesteśmy od wysłuchiwania życzeń i to Święta przeważnie weryfikowały naszą skuteczność. Ani razu nie zawiedliśmy. Więc tym razem najlepiej by było po prostu: Wesołych Świąt! I tego z całego serca życzymy także naszym Klientom!

Marek Osika:  z wykształcenia chemik, z zawodu konsultant systemów magazynowych. W firmie NAVIGAL brał udział w przełomowych wdrożeniach od 2006 r., obecnie jest Szefem Zespołu Konsultantów.

Rozmawiał Tomasz Lipko, autor książki science-fiction o tym, jak Sztuczna Inteligencja realizuje plan zawładnięcia ludzką cywilizacją: https://www.znak.com.pl/ksiazka/cisza-lipko-tomasz-205268


https://www.youtube.com/watch?v=pw7trfM9xos

Rośniemy z mBankiem

Razem z mBankiem zdobywamy szczyty Warszawy

Oto nowy wygląd warszawskiego Finansowego City. Taka perspektywa rozpościera się z okien nowej siedzimy mBanku, który przedłużył z NAVIGALEM umowę na obsługę swoich systemów informatycznych. Z dumą możemy powiedzieć, że przyczyniliśmy się nie tylko do dynamicznego rozwoju mBanku, ale też do integracji jego systemów komputerowych, obsługi środowiska AX i Sharepoint, optymalizacji zaopatrzenia wewnętrznego, obiegu dokumentów oraz wielu innych procesów, które dziś składają się na potęgę tej instytucji.  „Takie aspekty jak profesjonalizm, wysoka jakość usług oraz kompetentna i miła obsługa są powodem, dla którego firma NAVIGAL w naszym przekonaniu jest partnerem godnym polecenia dla innych uczestników rynku.” – tak mBank podsumował naszą współpracę. Jeden z największych i najbardziej rozpoznawalnych w Europie polskich banków wprowadził się tymczasem do nowej siedziby: Mennica Legacy Towers.  To symboliczna zmiana nie tylko dla mBanku, ale dla całej Warszawy. Oto jak zmienia się centrum polskiej stolicy, także przy naszym udziale:

https://www.youtube.com/watch?v=D4aSoTLEues&t=11s

Auto-Partner rozbił bank!

Odkąd AutoPartner zaczął korzystać z naszych systemów magazynowych skala ich wzrostu przebiła większość znanych na rynku rekordów.

Dynamiczny rozwój tej firmy to gorący temat już nie tylko w Polsce, ale w całej Europie.  Wg. najnowszych informacji Grupa Auto Partner po trzech kwartałach 2021 r. osiągnęła przychody ze sprzedaży prawie 1,7 mld zł, co stanowi wzrost o 35% (rok do roku). Oznacza to, że Auto Partner wypracował po trzech kwartałach poziom sprzedaży osiągnięty w całym poprzednim 2020 r. Wygląda na to, że Grupa AP dopiero zaczęła przyspieszać. Przychody ze sprzedaży za listopad 2021 wyniosły 200,534 mln zł, czyli o 37,94% więcej niż rok temu.

Przypomnijmy, że Auto Partner rozpoczął współpracę z NAVIGALEM w 2011 r. Wprowadziliśmy tam system SmartWMS oparty na sztucznej inteligencji, wsparty algorytmami genetycznymi. Po wdrożeniu systemów NAVIGALA firma stała się jednym z największych dystrybutorów części samochodowych w Europie. SmartWMS zwiększył wydajność przepływu towaru o ponad 100% z 600 pojemników na godzinę do 1300 pojemników  na godzinę.

Od momentu wdrożenia Auto Partner otworzył 11 nowych oddziałów w Polsce i w efekcie łączna ich liczba wynosi 104. Ostatnia filia powstała w Kołobrzegu, w listopadzie 2021 r. Sieć sprzedaży Auto Partner SA pokrywa już wszystkie województwa. Spółka planuje dalsze poszerzanie filii i dotarcie do jeszcze większej liczby klientów w szybkim czasie. Tylko w pierwszych 3 kwartałach 2021 r. Auto Partner powiększył swój eksport prawie o połowę (+46% rok do roku) oraz sprzedaż w kraju o prawie 28%. Od momentu nawiązania naszej współpracy Grupa Auto Partner utrzymuje wysoką rentowność, ostatnio zysk netto wzrósł o 76% do 144,4 mln zł. Auto Partner nawiązał współpracę z NAVIGALEM od lat. Innych naszych Klientów, którzy urośli w ostatnim czasie razem z nami możecie znaleźć choćby tu: https://navigal.eu/referencje-pl/

Jak NAVIGAL pomógł Auto Partnerowi zdobyć rynek w Polsce, Europie i na świecie? O tym opowiada ten spot w niecałe 150 sekund:

https://www.youtube.com/watch?v=IAs-naw5STo&t=2s

NAVIGAL to Ludzie

Znacie nas coraz lepiej z naszych rozwiązań jakimi każdego dnia zmieniamy rynek logistyki i dystrybucji w Polsce i na Świecie oraz z opinii naszych Klientów. Ale mamy wartość, którą rzadko chwalimy się na zewnątrz - nasz największy kapitał - Ludzie. To oni tworzą NAVIGAL! Ich pasja i umiejętności każdego dnia zwiększają wartość naszej Firmy. Oto nasz Zespół, z którego jesteśmy wyjątkowo dumni. Dziewczyny i Chłopaki, praca z Wami to wyjątkowa radocha.

Dziękujemy!

https://www.youtube.com/watch?v=pw7trfM9xos&t=2s
Przewiń do góry